Img

Účinkující

Ester Janečková

Tato charismatická česká herečka, televizní a rozhlasová moderátorka se postupně stala jednou z tváří našeho festivalu, za což jsme moc rádi.

Voilá!

Voilá! je synonymem pro kvalitní multižánrový hudební zážitek. Swing, twist a chanson s občasnou příměsí hip-hopu nebo reggae… Je těžké tuto kapelu zařadit do nějaké škatulky. Perfektně sehraná pětice hudebníků dokáže během jedné skladby plynule přecházet z jednoho stylu do druhého a skvěle zvládnutý zpěv Zdenky Trvalcové dodává skladbám nezapomenutelnou atmosféru.

Ještě před vydáním debutového alba získali Voila! cenu Český tučnák, udílenou mladým nadějným umělcům. Debutovým albem Décollage (2014) pak naděje do nich vkládané potvrdili. Úspěch u širšího publika zaznamenala především skladba Flip flops, která se probojovala na přední místa hitparády Radia 1 i slovenského Rádia FM. Kapela pravidelně koncertuje v Čechách a na Slovensku. Na BiGy Festu představí své nové album On The Waves.

Navštívit webovou stránku

Vltava

Vltava je považována za jednu z nejoriginálnějších kapel na české hudební scéně. Toto přízvisko si vysloužila nejen neobvyklou poetikou mnohoznačných textů, ale také svým zcela nezaměnitelným hudebním stylem, který dokonale souzní s charismatickým hlasem zpěváka, kytaristy, básníka a herce Roberta Nebřenského. Produkci Vltavy nejstručněji vystihuje slogan „Česká poezie - světová hudba“. Koncerty skupiny jsou proslulé uvolněnou atmosférou, prostorem pro improvizaci a skvělými instrumentálními výkony. S návratem dechových nástrojů nabídne Vltava svůj původní legendární sound a představí aktuální skladby z alba „Čaroděj“, ale nebudou chybět ani ikonické hity „Prasátko“, „Bezvadnej chlap“ nebo „Marx Engels Beatles“!

Navštívit webovou stránku

Lanugo

V roce 2009 spatřil světlo světa eponymní debut, který kapela vydala u jazzového vydavatelství Animal Music, ačkoli Lanugo hrají nezávislý pop a jazz možná až jako příchuť. Na konci roku 2011 bylo na Nové Scéně Národního divadla pokřtěno druhé album LANUGO, 2011, které skupina již vydala ve vlastní produkci. Za tuto desku si Lanugo vysloužili nominaci na ceny Apollo - ceny hudebních kritiků - a slavní belgičtí Hooverphonic si ji v roce 2012 vybrali jako partnera v rámci svého pražského koncertu.

V roce 2013 skupina vydala nové EP. Deska LANUGO, 2014 vznikala tři roky a na její nahrání přispěli fanoušci přes crowdfundingový portál HITHIT. Album bylo zařazeno do TOP 10 českých alb roku 2014 dle iReportu.

V roce 2017 LANUGO začalo pracovat na novém materiálu - prvním singlem se stala skladba ROSETTA, ke které bylo natočeno video v režii Petry Nesvačilové. V roce 2018 kapela pokračuje v koncertování s novým repertoárem a prací na novém albu, které vyjde na podzim příštího roku.

Navštívit webovou stránku

Carpet Cabinet

Česko-slovenský dynamický multi-žánrový band známý jejich energickými koncerty. Kolektiv osmi muzikantů hraje vlastní originální mix žánrů jako hip hop, funk, jazz nebo r'n'b s příměsí elektroniky. Většina kompozic zahrnuje dechovou sekci, beatbox či rap. Na jejich koncertech se střídají striktní groovy se soul beaty jazz hiphopu protkané našlapanými tanečními rytmy.

V rámci svého působení na československé scéně se Carpet Cabinet setkali i s velkým ohlasem na festivalech Pohoda, United Islands of Prague, Bratislavské jazzové dni, Orava Jazz Fest a spoustu dalších.

Jejich debutové album "Be Good, Stay Strong, Live Long" bylo oceněno pozitivní kritikou a dokonce nominováno na cenu Esprit za nejlepší slovenské jazzové album roku.

Živá vystoupení Carpet Cabinet byla oceněna cenou "live performance"v soutěží Jazz StartUp a výhrou soutěže mladých talentů na Bratislavských jazzových dnech 2017.

Navštívit webovou stránku

První hoře

První hoře po dvou letech ohlásili svůj comeback se zbrusu novým výbušným albem Křehký mechanismus pozemského štěstí! Kapela vyrostla z podhoubí české alternativy a od dob přelomového alba „Lamento“ si svou tvorbou získává fanoušky napříč všemi žánry. První hoře charakterizují energická a spontánní vystoupení s divadelními prvky v čele s postavou pana Klauna – akordeonisty. Významnou roli hrají také texty se silnou výpovědní hodnotou, které jsou dílem zpěváka a lídra skupiny Milana Urzy.

Zmiňované album „Lamento“ z roku 2008 si vysloužilo žánrovou cenu Anděl za rockovou desku roku a v roce 2011 bylo také oceněno v hudebních cenách Břitva cenou nejvyšší - ALBUM DESETILETÍ.

Navštívit webovou stránku

Kupodivu

Kapela Kupodivu je neustále vzkvétající uskupení mladých, leč zkušených muzikantů. Hrají v neobvyklém složení zpěv, saxofon, klávesy, baskytara a žádná kytara a kupodivu jim to funguje. Jejich autorská hudba se pohybuje na pomezí jazzu, alternativy a folku, jejich koncerty jsou nabité nepravděpodobnými písněmi a kupodivuhodným humorem, který si zamilujete.

Kapela odehrála přes 120 koncertů od Londýna po Piešťany, nejvíc jí sluší multižánrové a folkové festivaly (Okolo Třeboně, Hradecký Slunovrat, Folkové prázdniny, BiGy Fest, Mohelnický dostavník), kluby (Stará Pekárna, U Staré paní, Metro Music Bar, Music Lab, Leitnerka) a společné koncerty se spřízněnými muzikanty (Martina Trchová, Tranzan, Alasdair Bouch). Letos už stihli vyhrát brněnskou Portu a postoupit do finále soutěží Notování a Houpací kůň.

Navštívit webovou stránku

Více se o nich dozvíte na modré síti štěstí, na Youtube, na portálu Bandzone a nebo nejlépe na živém koncertě.

Petr, Veronica a Santiago Vítovi

Festival BiGy Fest si bez této trojice neumíme představit - vystupují každoročně už od prvního ročníku festivalu v roce 2012. Je pro nás ctí, že nám zachovávají přízeň.

Petr Vít je absolventem brněnské konzervatoře a pražské AMU, kde studoval u profesorů Arnošta Sádlíka, Marie Hovorkové, Martina Myslivečka, Miloslava Matouška a Štěpána Raka. Na vídeňské Hochschule für Musik und Darstellende Kunst získal roční stipendium ve třídě Konrada Ragossniga.

Od roku 1988 žil v Rakousku, Španělsku a v Jižní Americe. Po úspěších v oblasti klasické kytary začal objevovat zcela jiný hudební svět – umění flamenka. Díky stipendiu španělského ministerstva kultury mohl intenzívně studovat flamenco v Andalusii, kde se jeho původně čtyřměsíční pobyt prodloužil na několik let.

V letech 1998 – 2000 působil jako pedagog v Kolumbii, později ve Španělsku na Escuela Experimental de Música v Granadě.

Petr Vít je producentem filmu “Flamenco a jeho lidé” a dalších dokumentů věnovaných Španělsku a také autorem několika cestovních článků a fotografických výstav zaměřených na iberoamerickou oblast. Jedním z jeho významných počinů jsou nové překlady básní FG Lorca. Jeho koncertní činnost zahrnuje mnoho žánrů: sólové představení klasické a flamencové kytary, komorní duo s Andreou Priechodskou, sólistkou brněnské opery, world music duo s izraelským bubeníkem Azarem Abou, vystupování se španělskou tanečnicí Virginií Delgado a koncerty latinskoamerické hudby s brazilským houslistou Israelem de Franca nebo koncerty s kytaristou Janem Žáčkem.

Kromě své koncertní a pedagogické činnosti se Petr Vít věnuje skladatelské práci, která zahrnuje kompozice pro sólové nástroje, komorní a scénickou hudbu. Často bývá zván k lektorování na renomovaných mistrovských kurzech a festivalech, sám je pak dramaturgem Festivalu španělské kultury IBERICA (www.iberica.cz).

Na BiGy Festu vystoupí společně se svou dcerou Veronicou (flamencový tanec) a synem Santiagem (hra na cajon), kteří již nyní představují velký potenciál pro flamencovou hudbu.

Navštívit webovou stránku (Vítovi)

Duo Devils

Po loňském úspěchu opět ďábelská dvojka v akci!

The Sailors

Jsme tříčlenná, příležitostně čtyřčlenná kapela z městečka Letovice. Poznali jsme se díky panu učiteli Novákovi, všichni tři jsme se u něj nějaký čas učili na kytaru a později jsme spolu s několika dalšími lidmi hráli v kapele Flashlight. Ne že by se nám to nelíbilo, ale nebyl to náš šálek kávy. Zvrat přišel v červnu 2015 při každoročním zájezdu ZUŠ Letovice do Chorvatska. Zde jsme se my tři scházeli a zkoušeli hrát něco po svém. Co si budeme nalhávat, muselo to znít děsně, ale nám se to stejně líbilo, a hlavně nás to strašně bavilo.

Od této doby už to šlo z kopce, začali jsme každý pátek zkoušet, naší srdcovkou byl vždy Jimi Hendrix a od toho se odvíjel a stále odvíjí náš repertoár. Postupně přišly nové skladby, zlepšení a první vystoupení.

O rok později jsme v Chorvatsku potkali klávesáka Standu a ihned jsme si padli do oka. Standa s jeho klávesami nám umožnil hrát mnoho nových skladeb, a to hlavně The Doors.

No a teď? Vystupujeme ve složení: kytara a zpěv - Vlasťa Šafařík, bicí - Robin Konečný, basa - Jan Rosič, příležitostné klávesy - Standa Scheiner a náš zvukař, doprava, též i duševní guru a dobrá víla, pan učitel Milan Novák. Náš repertoár sestává hlavně ze skladeb přejatých od interpretů jako Jimi Hendrix, The Doors, Nirvana, Guns N' Roses a dalších. Pomalu se nám začínají rýsovat i vlastní skladby, na něž se chceme do budoucna zaměřit.

Stephunk T & MC Louis De Fumés

Stephunk T. je český hudební a multimediální producent, který od roku 1990 působí v podstatě po celém světě. Během této doby byl vedoucí postavou v několika kapelách – Sebastians, Colorfactory (1997 česká Grammy za Objev roku), Liquid Harmony (1998 česká Grammy za taneční hudbu.), Stephunk T. Live project a další. Jeho tvorba se stala jedním z výchozích bodů pro živou elektronickou hudbu v České republice. Na BiGy Festu vystoupí v rámci DJ stage společně s MC Louis de Fumés.

Navštívit webovou stránku

DJ Flower

V roce 2000 zahrál poprvé pro hrstku publika z gramofonu taneční house music a od té doby ho láska k tomuto žánru neopustila. Po nesmělých začátcích v brněnských klubech se pomalu prokousával do podvědomí taneční klubové scény a za dj pult se postavil v mnoha brněnských a moravských klubech po boku zvučných jmen.

Na jeho vinylech najdeme jak veselý vokální house, tak deep house soul, na kulturních akcích mimo klub rád pouští chill a jazzy house, v poslední době se rád vrací ke kořenům house music a syrovému discu. Mezi jeho oblíbené producenty a projekty patří Johnny Corporate, Jt Donaldson, Stacy Kidd, Discokris, King Britt, Tommy Largo, Inland Knights, Swirl People, Go Go Bizkitt, Hott 22 a spousta dalších.

DJ Jah-li

Oblíbený DJ a zasloužilý člen LTW crew a Wake up crew, libující si zejména ve stylech dubstep a dnb (od reggae jungle až k neurofunku). Je známý svými čistými mixy a energickými sety. Stejně jako loni zahraje společně s DJ BaD pGm pod názvem crew Digital Terrorists.

DJ Karel Suchna

Hraní svých oblíbených tracků se věnuje již od roku 2006, kdy po absolvování „DJ školy“ u DJ Orbitha se začala odehrávat pestrá série povedených soukromých večírků pro přátele, na kterých bylo převážně reprodukováno elektro, techno a tech-house. Největší prostor v jeho setech však dostává syrové electro oblíbených producentů. Nezapomíná ale i na uhlazenější styly, které vždy rád obohatí deskami se silnými chytlavými vokály. S oblibou vystupuje s DJ Janem Klegrem, kdy společně poutavě posouvají svoje sety prostřednictvím odlišného citu ve výběru desek.

DJ Jan Kleger

K hraní se dostal díky Karlu Suchnovi, kdy se na soukromých večírcích nechaly hrát několikahodinové back to back sety, které vyústily ve společné i sólo hraní na několika oficiálních akcích po okrese Blansko. S oblibou hraje melodičtější techno či progressive. Nenechává však své posluchače ukolébávat monotónním rytmem díky pečlivému výběru produkce. Hraní obohacuje spoustou poutavých ploch, které zanechávají dojem neustálého vývoje jeho setů. Společné back to back hraní s Karlem jsou velice různobarevnou směsicí stylů s neopakovatelným a vždy unikátním příběhem.

Louis de Fumés aka mc Kyra

Odchovanec brněnsko-pražského undergroundu se rapu věnuje už zhruba od roku 2002/2003. Předtím se věnoval své recesistické folk punkové kapele Vyznavači liščích ohonů, se kterou obrážel lokální porty a vnášel svěžího ducha do zatuchlého folkařského prostředí. Za již zhruba 15 let, kdy se více či méně věnuje hudbě, spolupracoval se spoustou skvělých, převážně pražských muzikantů, kapel a djs. Namátkou kapely: Spaceformers, Takin Off, StephunkT live, Wrgha powu orchestr, Atomic gigolo, VOILA!, Whitestars. Se svou tehdejší kapelou UNCLES and PAPAS se objevil v ČSMT 2011, kde se dostali až do bratislavského semifinále, kde zanechali velmi dobrý dojem.

V současnosti se věnuje pouze své vlastní tvorbě v kapele Papa Fuma’s Gang Band. Na festivalu se představí ve své oblíbené disciplíně freestyle rapu, jako ambasador open mic session.

Metaculture, z.s.

Spolek Metaculture nabízí aktivity/besedy zejména pro studenty, zaměřené na tato témata (spadající pod multikulturní výchovu): xenofobie, rasismus, extremismus, neonacismus, antisemitismus, bezdomovectví, dobrovolnictví, svět islámu, vztah Čechů a romské minority, nucená prostituce, život v chudobě třetího světě (Indie, Afrika, atd.).

Tyto multikulturní výukové programy mají za cíl studenty upozornit na úskalí černobílého vnímání světa, podpořit vstřícnost při setkávání se s odlišnostmi a otevřít prostor mnohdy ožehavým tématům, jako je rozpor v otázce islámského náboženství, vnímaní romské menšiny majoritou, osobní postoj k lidem na společenském dně, hodnotový žebříček dětí z třetího světa, atd.

Více o spolku a jeho činnostech si přečtěte na metaculture.cz