historie bigy festu

Festival BiGy Fest původně vznikl jako benefiční akce na podporu Biskupského gymnázia v Letovicích. Nápadu na uspořádání festivalu předcházela petice nazvaná Chceme BiGy v Letovicích, ke které se během tří dnů na internetu a v ulicích přidalo přibližně 2000 lidí.

Po zamítavém stanovisku zřizovatele však nakonec došlo v roce 2012 ke zrušení BiGy Letovice a první ročník festivalu se tak stal jistou formou rozloučení se s touto školou. Všichni účinkující vystoupili bez nároku na honorář, prostory letovického zámku pak bezplatně propůjčil jeho majitel Bohumil Vavříček.

housle-grey

Festival měl nakonec úspěch. Velký počet návštěvníků, vysoká úroveň programu a neobvyklá atmosféra dodaly organizátorům novou energii. Rok poté se konal druhý ročník festivalu.

Na troskách gymnázia tedy začalo pomalu vyrůstat něco nového… V prosinci roku 2013 parta bývalých studentů BiGy Letovice a jejich přátel zejména z letovického skautu založila vlastní občanské sdružení PaLetA (Paleta Letovických Aktivit), z. s., které pořádá kulturní a charitativní akce. Myšlenka nyní již zaniklé školy tak zůstala zachována a pod heslem optima fide působí i nadále.

letem časem ...

Podívejte se na plakáty, fotky a videa z předešlých ročníků.

2019

plakátek

2018

plakátek

video

2017

plakátek

video

2016

plakátek

video

2015

plakátek

video

2014

plakátek

video

2013

plakátek

video

2012

plakátek

video